FC Kirkkonummi on nimittänyt seuran uudeksi fysiikkavalmennuksesta vastaavaksi Riikka Sinkon, joka tuo seuraan vahvaa osaamista niin fysioterapian kuin urheiluvalmennuksen parista. Hän aloittaa toimessa 1.1.2027 alkaen.

Riikka on koulutukseltaan fysioterapeutti ja liikuntaneuvoja, ja hänellä on yli 15 vuoden kokemus valmennustyöstä eri ikäisten liikkujien ja urheilijoiden parissa. Hänen taustansa yhdistää käytännön valmennusosaamisen, urheilufysioterapian sekä pitkäjänteisen urheilijan kehityksen tukemisen.

Valmennusuransa aikana Riikka on työskennellyt muun muassa sulkapallovalmennuksen, fysiikkavalmennuksen ja liikunnanohjauksen parissa sekä ollut mukana tukemassa urheilijoiden harjoittelua ja kuntoutumista fysioterapeutin roolissa. Hän on myös itse kilpaillut SM-tasolla sulkapallossa, mikä tuo arvokasta ymmärrystä urheilijan arjesta ja tavoitteellisesta harjoittelusta.

FC Kirkkonummessa Riikan tavoitteena on rakentaa fysiikkavalmennusta yhteistyössä valmentajien, pelaajien ja seurajohdon kanssa. Hänen valmennusfilosofiansa perustuu kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin, liikkumisen perustaitojen kehittämiseen sekä pitkäjänteiseen, ikävaiheet huomioivaan harjoitteluun.

Riikka näkee fysiikkavalmennuksen tärkeänä osana pelaajan kokonaiskehitystä. Harjoittelun lisäksi hän haluaa kehittää seuran fyysisten ominaisuuksien seurantaa ja testauskäytäntöjä, jotta pelaajien kehitystä voidaan tukea entistä suunnitelmallisemmin.

Kysyimme Riikalta hänen omat ajatuksensa mukaan hyppäämisestä:

Aloitat FC Kirkkonummen fysiikkavalmennusvastaavana, minkälaiset ovat päällimmäiset ajatukset?

”Olen todella innoissani tästä uudesta tehtävästä. Työnkuva haastaa minua uudella tavalla, mutta samalla koen, että minulla on hyvät edellytykset luoda FCK:lle hyvä kokonaisuus fysiikkavalmennuksen osalta. Seura on tehnyt jo hyvää työtä ja tiedätte mitä itse haluatte. Sen päälle on hyvä rakentaa vielä parempaa ja toimivampaa kokonaisuutta ja harjoittelua. ”

Mitä odotat työltä ja mitä haluat sanoa seuramme jäsenille?

”Odotan erityisesti yhteistyötä seuran, pelaajien ja seuratoimijoiden kanssa. Mitään kokonaisuutta ei rakenneta yksin, vaan toimivalla yhteistyöllä. Toivon, että pystyn luomaan myös omalta osaltani tilan, jossa saa ilmaista mielipiteensä ja jossa sekä pelaajat että valmentajat pääsevät kehittymään. ”

Kerro lyhyesti vielä omasta taustastasi liikunnan alalta?

”Olen koulutukseltani fysioterapeutti ja liikuntaneuvoja. Kiinnostus liikuntaa ja liikkumista kohtaan tulee varmasti oman sulkapallouran kautta ja ei ollut mitään muuta vaihtoehtoa, kuin lähteä kouluttautumaan liikuntaan ja kuntoutukseen. Olen valmentanut satoja sulkapalloilijoita vuosien varrella ja fysiikkavalmennuksen puolelta niin lapsia, nuoria, kuin aikuisiakin useammasta eri lajista. Fysioterapeutin ja fysiikkavalmentajan ammatit kulkevat kanssani käsi kädessä ja tukevat toisiaan.”

Urheilutoimenjohtaja Kalle Niemi kommentoi rekrytointia:

”Mahtavaa päästä tekemään yhteistyötä Riikan kanssa, hän vakuutti meidät hakuprosessissa erittäin innokkaalla näkemyksellä asioiden kehittämisestä sekä ajatuksilla, kuinka tästä rakennetaan seuran toimijoille yhteinen prosessi fysiikkavalmennuksen parantamiseksi. Ydintehtävänä onkin juuri tämä linjan laatiminen, kouluttaminen ja ohjeistaminen kohti laadukkaampaa arkea. Hän kykenee myös tarvittaessa tarjoamaan ikäluokille erikoisvalmennusosaamista, kun siitä etukäteen sovitaan. Uskon vakaasti, että Riikka pääsee tuomaan isoa vaikuttavuutta pelaajiemme vahvistamiseen kaikilla tasoilla.”

FC Kirkkonummi toivottaa Riikan lämpimästi tervetulleeksi seuraan ja odottaa innolla yhteistyötä seuran fysiikkavalmennuksen kehittämisessä.