FC Kirkkonummi on iloinen ilmoittaessaan uudesta yhteistyökumppanistaan, Peuramaa Ski:stä. Tämä paikallinen yhteistyö tuo yhteen kaksi merkittävää liikunta- ja urheilutoimijaa Kirkkonummen alueella, ja sen tavoitteena on edistää liikuntaa ja hyvinvointia kaikenikäisille. Yhteistyön myötä Peuramaa Ski:n logo tulee näkymään FC Kirkkonummen pelipaidoissa, mikä korostaa yhteistyön merkitystä ja näkyvyyttä paikallisessa urheilutoiminnassa.

Peuramaa Ski, joka on tunnettu laadukkaista laskettelupalveluistaan, jakaa FC Kirkkonummen arvot liikunnan ja yhteisöllisyyden edistämisestä. Yhteistyön myötä voimme tarjota monipuolisempia liikuntamahdollisuuksia ja tapahtumia, jotka tukevat paikallista urheilukulttuuria.

– Tämä yhteistyö on meille erittäin tärkeä, sillä se vahvistaa paikallista yhteisöä ja tarjoaa meille seurana taloudellista tukea jalkapalloharrastajiemme arkeen. Olemme innoissamme siitä, että saimme paikallisen ja toiminnastamme kiinnostuneen yhteistyökumppanin,  kertoo seuran urheilutoimenjohtaja Kalle Niemi.

Yhteistyö on pitkäaikainen ja sen tavoitteena on luoda kestäviä liikuntamahdollisuuksia, jotka hyödyttävät koko Kirkkonummen alueen asukkaita. FC Kirkkonummi ja Peuramaa Ski uskovat, että yhdessä he voivat tehdä merkittävän vaikutuksen paikalliseen liikuntakulttuuriin ja hyvinvointiin.

– Itse olemme aktiivisia laskettelun ja alppihiihdon puolella talvisin, niin meille on tärkeää olla mukana tukemassa lasten liikkumista myös muuhun aikaan vuodessa. Jalkapallo on myös meille kaikille Peuramaalaisille tärkeä laji ja lähellä sydäntä, siksi on erityisen hienoa olla tukemassa näin hienosti hoidettua seuraa ja vielä täällä kotipaikkakunnalla, toteaa Peuramaan Janne Uotila.

Lisätietoja yhteistyöstä ja tulevista tapahtumista löytyy FC Kirkkonummen ja Peuramaa Ski:n verkkosivuilta

https://www.peuramaa.fi/

Peuramaa Ski on viime aikoina kasvanut Uudenmaan alueen suosituimmaksi laskettelukeskukseksi. Peuramaalla toimii myös aktiivinen Laskettelukoulu ja alppiseura Peuramaa Slalom, jotka liikuttavat talvisin säännöllisesti yli 600 henkilöä viikossa.

”Vaikka ulkona on lumetonta, niin Peuramaalla laskettelukausi jatkuu huhtikuulle”