Pitkäaikainen maalivahtivalmentajamme Mikko Vanhala siirtyy toisen seuran palvelukseen 1.11.2026. Mikko on työskennellyt kovalla työmotivaatiolla seurassamme eri ikäluokissa ja tehnyt ison panostuksen seuramme maalivahtien ja seuran eteen.
Kiitämme Mikkoa upeasta työstä!
Samalla seura uudistaa maalivahtivalmennuksen rakennetta, joka tarkoittaa uusia kasvoja valmennukseen. Kari Porrassalmi ja Jori Koivulahti ottavat vastuulleen päivittäisen maalivahtivalmennuksen organisoinnin ja tekevät yhdessä U8-U14 vaiheen valmennusta jakaen maalivahdit pienryhmiin. Harjoittelu toteutetaan arkisin ennen joukkuevuorojen alkamista, kuten tähänkin asti maanantai – perjantai päivisin. U15 ja vanhempien maalivahtien tueksi on suunnitteilla vielä kolmas tekijä tai vaihtoehtoisesti jaamme tehtävät Karin ja Jorin kesken tarvittaessa
Seuralle on tärkeää, että pystymme tukemaan maalivahtiemme kehittymistä tarjoamalla heille laadukasta lisäharjoittelua jatkossakin.
Urheilutoimenjohtaja Kalle Niemi kommentoi valintoja:
”Maalivahtivalmennuksen rekrytointi oli syksyllä haastava projekti, sillä Mikko on tehnyt isossa roolissa laajasti töitä. Päädyimme nyt pilkkomaan tuota vastuuta pienemmäksi kokonaisuudeksi ja sillä saamaan erikoisosaajia eri ikävaiheisiin. Etenemme tällä mallilla toistaiseksi ja uskon, että tuleva maalivahtivalmennustiimi suoriutuu erinomaisesti tehtävistä. Isona vahvuutena molemmille heistä seura ja osa pelaajista on jo erittäin tuttuja, joten pääsemme heti kiinni konkretiaan.
Joitain käytäntöjä ja painotuksia tulee varmasti muuttumaan, mikä on hyvä asia. Mutta myös moni hyväksi koettu toimintamalli säilytetään.”
Kari Porrassalmi kertoo tulevasta omin sanoin:
”Olen innostunut tästä mahdollisuudesta ja todella motivoitunut. Kiva päästä tekemään maalivahtien kanssa yhteistyötä ja viedä seuraa eteenpäin tällä osa-alueella. Minulla vähän reilu 30 vuotta kokemusta maalivahtina olemisesta. Olen myös vetänyt monta vuotta itse treenejä veskoille samalla, kun itse vielä pelasin maalissa. Uskon että kokemus tolppien välistä on isoksi eduksi tässä työssä, uskon myös, että seuran maalivahdit kokevat edukseen sen, että olen itse myös ollut maalivahtina. Uskon että tulee paljon uutta treeneihin, mutta perusteita ei saa unohtaa. Hauskaa tulee olemaan, me veskat olemme omasta mielestämme ne hauskimmat tyypit kentällä!”
Jori Koivulahti jatkaa:
” Tulin seuraan 2022, kun P2017 joukkue perustettiin ja vanhempi poika aloitti pelaamisen. Noin vuosi sitten menin poikien mukana ensimmäisiin maalivahtitreeneihin ja vuodenvaihteen aikoihin aloitin oman maalivahtivalmentajan polun Palloliiton koulutusten osalta. Tänä vuoden olen päässyt lähes viikottain pitämään tai avustamaan maalivahtitreeneissä.
Olen omina juniorivuosina pelannut maalivahtina, mutta en saanut osaltani riittävästi valmennusta siihen. Nyt pyrin osaltani auttamaan, että FC Kirkkonummessa maalivahdit saavat valmennusta ja pystyvät siinä roolissa kehittymään.”
Vielä kerran onnittelut herroille koko seuralta uusista tehtävistä ja paljon tsemppiä tulevaan!

